среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Припор ќе добие нова градинка

Отворањето на овој капацитет е едно од најголемите барања на родителите од Припор, кои досега своите деца мораа да ги носат во градинките во централниот дел на Кисела Вода.

1024

Поврзани вести

За четири месеци ќе биде готова новата градинка во Припор, прва во овој дел од општината. Екипите на фирмата изведувач „Инком Инженеринг” интензивно работат на реконструкцијата и адаптацијата на двете постоечки простории и изградбата на сосема нов дел во подрачното основно училиште „Круме Кепески” во кои треба да функционира градинката. Објектот ќе обезбеди модерни, безбедни и здрави услови за згрижување на дечињата и нивна едукација.

Ќе функционираат три групи од кои едната е јасли, а идејното решение, изработено од општината, опфаќа и креативни работилници, дистрибутивна кујна и перална.
По завршувањето на изградбата, комплетно ќе се реконструира дотраениот покрив на училиштето и со тоа ќе бидат надминати проблемите со протекување. Исто така, фасадата ќе биде заменета со нова, енергетски ефикасна, со што ќе се зголеми изолацијата на објектот. Се работи за комплетна инвестиција на општина Кисела Вода во вредност од 12 милиони денари.

Отворањето на овој капацитет е едно од најголемите барања на родителите од Припор, кои досега своите деца мораа да ги носат во градинките во централниот дел на Кисела Вода. Тоа пак, значи надминување на сообраќајниот метеж, непотребното губење на време и зголемените трошоци за превоз.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести