петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 55

Природни лекови против пролетните алергии

Освен што е убаво време, пролетта со себе носи низа непријатности, како што се алергиите. Симптомите што најчесто ги измачуваат луѓето се постојани напади на кивавица, затнат нос, печење и солзење на очите и воспаление на очните капаци.

lecba-alergie-641x427

Последни вести

Но, постојат природни лекови што можат значително да ги олеснат кивањето и кашлицата за да можете целосно да уживате во пролетните убавини.

Камилица

Антивоспалителните карактеристики на оваа билка помагаат кај сувите очи и нивното чешање. Неколку пати дневно ставајте ладни облози на очите и веднаш ќе го почувствувате пријатниот ефект.

kamilica

Нане

Одличен лек за дишните патишта, преку инхалација на свежо или суво нане може значително да се подобри дишењето.

Коприва

Делува како антихистаминик што помага да се намалат симптомите на алергиите како кивавицата и чешањето на очите. Можете да земете таблети од коприва или да пиете чај.

57cfbd8e06ef1880a7f50f7ee283a339

Мајчина душичка

Помага кај лекувањето на кашлицата и ја подобрува состојбата кај воспаленото грло.

Ѓумбир

Во комбинација со мед, ѓумбирот ја ублажува иритацијата при воспалено грло.

gumbir

 

Лута пиперка

Како богат извор на биофлавониди кои спречуваат ослободување на хистамин и други хемикалии што предизвикуваат симптоми на алергија, се препорачува секојдневна консумација или барем почеста, во секој случај.

Мед

Добар лек за ублажување на кашлицата и воспаление на грлото. Една лажичка мед со било кој од наведените чаеви ќе ви биде од голема помош.

100828_or

Најчитани вести