недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Приштина: Полицијата спречи обид за експлозија на автомобил бомба

pristina

Последни вести

Косовски полицајци спречиле обид за експлозија на автомобил бомба во главниот град Приштина, пренесе МИА.

Возачот на автомобилот бил уапсен и е на распит, изјави полицискиот портпарол Баки Келани. Во синоќешната акција полицијата дејствувала по претходно дадена дојава. Возачот бил запрен, додека се насочувал кон реонот, каде се наоѓаат повеќе западни амбасади, вклучувајќи ја и на САД.

Келани рече дека автомобилот имал српски регистарски ознаки, а возачот имал српски пасош, но не наведе од која националност е тој.

Властите предупредија за опасност од слични дејствија на исламски радикали, откако десетици од нив беа уапсени порано оваа година под сомневање дека се борат во редовите на екстремистите во Сирија и во Ирак.

Најчитани вести