Македонија

Прислушувани разговори повторно на Фејсбук, од ДУИ бараат институциите да си ја вршт работата

Прислушувани разговори повторно на Фејсбук, од ДУИ бараат институциите да си ја вршт работата
Неколку стотици фајла со нелегално прислушувани разговори претежно на функционери на владејачката ДУИ повторно се ставени на социјални мрежи каде што може да ги слушаат сите заинтересирани лица.

-На снимките може да се слушнат разговори меѓу лидерот на ДУИ Али Ахмети и поранешниот вицепремиер Муса Џафери, меѓу Џафери и пратеничката Ермира Мехмети, меѓу Муса Џафери и извесен Kорошевиќ итн. Очигледно целната група и на овие нелегални снимки пуштени во јавноста се високите функционери на ДУИ, вклучително и на лидерот на партијата, пишува Дневник.

Од ДУИ за весникот велат дека ова е уште една потврда дека е компромитиран целиот процес и ги повикаа институциите СЈО, ЈО, МВР, Дирекцијата за заштита на личните податоци да си ја вршат работата.

-Неофицијално и најновите снимки се врзуваат со Захир Беќири-Чаушот, кој беше уапсен за случајот „Фабрика за афери“ и за косовското подземје. Освен снимките со нелегално прислушуваните разговори, објавени се и принт- скринови. Засега нема информации дали станува збор за фајловите што лидерот на СДСМ, Зоран Заев тврдеше дека и ги предал на специјалната обвинителка Kатица Јанева, пишува весникот.

Поопширно во  печатеното или во електронското издание на ДНЕВНИК