сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 55

Пристигнаа три камиони тампон во село Виниче

bulacani-640x360

Поврзани вести

Три камиони со тампон веќе се распоредуваат на местото на кое вчера побараа жителите на село Виниче, информираше денеска министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, кој заедно со лидерот на ВМРО-ДПМНе Никола Груевски е во посета на најпогодените подрачја од катастрофалната поплава.

Груевски денеска го посети и селото Булачани, каде жителите го информираа дека  поплавени куќи нема. Тие потенцираа за создавање на големо свлечиште кое го има блокирано пaтот, по што од министерот за внатрешни работи Митко Чавков добија уверување дека до попладне патот ќе биде оспособен.

bulacani-1

Чавков информираше дека на терен се наоѓаат 350 полицајци и 100 војници, кои ќе бидат распоредувани во зависност од потребите во кризните подрачја.

 

Најчитани вести