сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Притвор за четворица демонстранти кои дивееја на протестот пред Влада

pritvor

Последни вести

На четворицата демонстранти кои добија кривична пријава поради насилно однесување на протестите пред Владата им е одрдена мерка притвот во времетраење од осум дена.

-Постапувајќи по поднесената кривична пријава, а со цел да се обезбеди непречено одвивање на истрагата од страна на Основното јавно обвинителство – Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје е поднесен Предлог за определување мерка „притвор“ против сите четири осомничени лица, поради постоење на околности кои укажуваат на опасност од бегство и поради постоење на особени околности што го оправдуваат стравувањето дека осомничените ќе го повторат делото, а со оглед дека се работи за кривично дело против јавниот ред, се вели во денешното соопштение од скопското Јавно обвинителство.

Најчитани вести