петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Притвор за петмина битолчани за инцидентот во клубот „Расчекор“

полиција

Последни вести

Судија на претходна постапка одреди мерка притвор во траење од 8 дена на Ѓ.Т.(36), Ѓ.Ф.(23), А.А.(36), К.И.(21) и Б.С.(29) сите од Битола, осомничени за сторени кривични дела „насилство“, „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“, и „спречување на службено лице во вршење на службено дејствие“, во врска со инцидентот што се случи вчера во битолскиот ноќен клуб „Расчекор“.

МВР денеска соопшти дека во Битола на ул.„Партизанска“, во ноќен клуб „Расчекор“ вчера околу 02,15 часот од страна на поголема група на лица, извршено е насилство на тој начин што со употреба на шипки и стаклени чаши и шишиња почнале да удираат во клубот со што предизвикале чувство на страв и несигурност кај присутните, кои во паника го напуштиле објектот.

Од страна на обезбедувањето од агенција за обезбедување, при обид да бидат спречени, биле физички нападнати од учесниците во насилството со употреба на физичка сила (тупаници и клоци), како и со стаклени шишиња, чаши и метални палки. Со насилството предизвикана е материјална штета од околу 100.000 денари.

Најчитани вести