четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

Притвор за српски државјанин за криумчарење 47 мигранти

Полициски службеници дале знак за запирање на патничко моторно возило „Голф“ со скопски регистарски ознаки и товарното моторно возило „Ивеко“, кои не застанале.

migranti-4

Последни вести

На автопатот Удово-Неготино, кај тунелите кај Демир Капија, вчера околу 07.30 часот полицијата во товарно моторно возило „Ивеко“ со скопски регистарски ознаки пронашла 47 лица-мигранти од Сирија, Ирак, Пакистан и Авганистан.

Како што денеска соопшти МВР, полициски службеници дале знак за запирање на патничко моторно возило „Голф“ со скопски регистарски ознаки и товарното моторно возило „Ивеко“, кои не застанале.

Патничкото возило се исклучило кон Демир Капија, а товарното возило продолжило со движењето и на околу 500 метри после клучката застанало, возачот излегол и побегнал. По кратко време, се појаснува во соопштението, бил приведен од полициските службеници при што е утврдено дека станува збор за лицето Н.С. (38) од Р.Србија.

– По извршениот преглед на возилото биле пронајдени 47 лица-мигранти од Сирија, Ирак, Пакистан и Авганистан. Лицето Н.С. заедно  со мигрантите се приведени и задржани во ПС-ОН Неготино за понатамошна постапка. Од страна на судија на претходна постапка на српскиот државјанин одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена. РЦ за ГР Југ поднесе кривична пријава против Н.С. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“, соопшти МВР.

Најчитани вести