петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Притвор за тројца осомничени во „Арсенал“

Лицата се осомничени дека во периодот од 2004 до 2009 година го оштетиле Министерството за одбрана за 2,7 милиони долари преку преплатување на цената за сервисирање на шест армиски хеликоптери.

aps.jpg500

Последни вести

По завршување на распитот пред судија во претходна постапка Кривичниот суд во Скопје за три лица кои се приведени во акцијата „Арсенал“  одреди мерка притвор во траење од 30 дена, додека за останатите определи мерки за претпазливост, стои во соопштението на Судот.

Спроведените 8 лица се осомничени за кривичните дела злоупотреба на службена положба и овластување, перење пари и други приноси. По предлогот на Основното јавно обвинителство, судија на претходна постапка одлучи да им одреди мерки за обезбедување и тоа:

На Б.Б., В.Ѓ. и В.Б.Ѓ за кривичното дело перење пари и други приноси одредена им е мерка 30-дневен притвор.

За Н.М., Ж.П., Д.Н., Ј.Ѓ. и В.Ѓ. осомничени за кривичните дела злоупотреба на службена положба и овластување и перење пари и други приноси, Судот одреди мерки за претпазливост, односно обврска на обвинетите да се јавуваат повремено на определено службено лице или кај надлежен државен орган и привремено одземање патна или друга исправа за преминување на државната граница, односно забрана за нејзино издавање.

Лицата се осомничени дека во периодот од 2004 до 2009 година го оштетиле Министерството за одбрана за 2,7 милиони долари преку преплатување на цената за сервисирање на шест армиски хеликоптери.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести