четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Притворени тројца препродавачи на хероин и марихуана

heroin

Последни вести

Двајца скопјани  Н.И. (52) и А.М. (32) од Скопје и дебарец Н.В. (62)добиле триесетдневен притвор и кривични пријави за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори.

 Н.И. и А.М. во нивниот дом во скопската населба Гази Баба веќе подолг период продавале хероин. Во куќата тие го пакувале хероинот за улична продажба и го продавале, а понекогаш овозможувале нивните муштерии да ја примат дрогата во нивниот дом.
При претресот на нивниот дом пронајдени биле 47,6 грама хероин и 375 грама смеса од парацетамол и кофеин – медикаменти кои на илегалниот пазар најчесто се користат како додаток во хероинот со цел зголемување на неговата маса. Против двајцата пријавени од 1996 до 2009 година биле поднесени кривични пријави за дела проследени со насилство, посредување во вршење проституција и имотни деликти, за што Н.И. добил три казни затвор, а А.М. една мерка за засилен надзор од социјален орган и една казна затвор.

Во вториот случај, на регионалниот пад Дебар-Маврово, кај бензинската пумпа „Бигорски“ полициски службеници сопреле возило „фолксваген пасат“ со охридски регистарски таблички управувано од пријавениот Н.В., при што нашле два килограми опојна дрога марихуана. Н.В. се обидел да избега, но набргу бил пронајден и приведен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести