сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

„Private leaked xxx video“ : Не отварајте – нов вирус на Фејсбук

Во линкот ќе се појави и порака која ве повикува да ја погледнете порнографската снимка, а опасноста од вирусот постои само ако ја отворите конкретната содржина.

vir.jpg500

Последни вести

На најпопуларната социјална мрежа Фејсбук се шири нов вирус во вид на линк со наслов Private leaked xxx video“, а доколку го отворите линкот, тој ќе се објави и на ѕидот на дел од вашите пријатели.

Во линкот ќе се појави и порака која ве повикува да ја погледнете порнографската снимка, а опасноста од вирусот постои само ако ја отворите конкретната содржина.

Оние најљубопитните по кликот на линкот ќе бидат пренасочени кон канал сличен на оној на YouTube кој ќе побара инсталирање на Flash player. Вирусот ја користи ситуацијата со неодамнешното протекување на видеа и фотографии од познати личности за да привлече внимание.

Повеќе од 2 милиони корисници веќе го пријавија несаканиот ефект на вирусот, а претпоставките се дека се работи за вирус Тројанец.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести