недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Приведени 112 мигранти во Грција

Грчките власти денес привеле 112 нмигранти кој со брод стигнале до островот Лезбос и Родос.

download (1)

Последни вести

Грчките власти денес привеле 112 нмигранти кој со брод стигнале до островот Лезбос и Родос.

Припадниците на крајбрежната стража спасили 32 лица од бродот кој тонел севроисточно од Лезбос. Југоисточно од овој остров спасени се уште 28 мигранти. Исотвремено, од Родос со јахта стигнала група од 52 мигранти,пренесоа медиумите.

Тие се откриени во марината Мандраки, а полицијата привела двајца криумчари кои тврдат дека се државјани од Турциј. Еден од нив успеал да побегне и скокне во море, но набрзо е повторно фатен.

Како што пренела грчката агенција АНА,никој од мигрантите немал документи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести