сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Приведени 17 студенти во Истанбул

istambul

Последни вести

Седумнаесет студенти биле уапсени од полицијата при судир меѓу приврзаниците и противниците на џихадистите.

Судирот се случил во факултетот за природни науки каде биле испратени цивилни полицајци и екипи на силите за брзо реагирање.

Дел од приведените студенти биле полесно повредени.

Уапсените извикувале „Да живеат студентите муслимани“ и „Ние сме муслимански студенти, нема да дозволиме да не навредуваат“.

Повредените биле пренесени во болница, а полициски екипи ја обезбедуваат образовната институција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести