четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Приведени две лица за атентатите во Волгоград

volgograd napad

Поврзани вести

Властите во Русија уапсиле двајца соучесници во извршувањето на терористичките напади во Волгоград од крајот на минатата година, соопштија од Националниот комитет за анти-тероризам, пренесуваат локалните медиуми.

Уапсените се браќата Махомеднаби и Тахир Батиров, кои имаат врска со испраќањето на бомбашите – самоубијци во Волгоград. Тие се членови на екстремистичка група , која дејствува на територијата на Дагестан и во Севернокавказкиот регион, истакнале од комитетот.

Двајцата биле уапсени на територијата на Дагестан. Во моментов се спроведуваат потребните истражни дејствија, истакнале од полицијата, која продолжува да трага по другите учесници во организираните напади.

Локалните медиуми потсетуваат дека властите во Русија ги зајакнале мерките за безбедност во Сочи, поради двата терористички напади во Волгоград. Олимписките игри кои почнуваат на седми февруари, ќе бидат под засилено полициско присуство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести