среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Приведени осум лица во Србија поради злоупотреби во „Галеника“

Акцијата на Управата на криминалистичката полиција е спроведена утрово, во соработка со даночната полиција и Обвинителството за организиран криминал.

galenika

Поврзани вести

Припадници на Управата за криминалистичка полиција утрово приведоа осум лица, меѓу нив и поранешниот претседател на Управниот одбор на „Галеника“ Дејан Бацковиќ, поради сомнение дека учествувале во малверзации со што ја оштетиле компанијата за 75 милиони евра, јави Танјуг.

Акцијата на Управата на криминалистичката полиција е спроведена утрово, во соработка со даночната полиција и Обвинителството за организиран криминал.

Полицијата и обвинителството во текот на едногодишната истрага открија дека имало злоупотреби на службената положба при продажбата на лекови и потпишување договор со компанијата „Велефарм“, чија имотна корист била 75 милиони евра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести