недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Признание „Љупчо Филипов“ за стрип книжарницта „Бункер“

Доделувањето на ова признание е составен дел од активностите во склоп на традиционалниот мегународен стрип салон којшто се одржува во средината на октомври во Велес.

strip

Поврзани вести

Единствената специјализирана продавница за стрипови во Македонија, сопственост на браќата Владимир и Јован Битољану, годинава е добитник на  Признанието за развој и афирмација на стрипот во Македонија , именувано според прерано починатиот доајен Љупчо Филипов.
Доделувањето на ова признание е составен дел од активностите во склоп на традиционалниот мегународен стрип салон којшто се одржува во средината на октомври во Велес.

„Стрип центар на Македонија“-Велес како организатор на целокупната манифестација, ова признание  го наменува  за заслужни домашни дејци за развојот и афирмацијата на 9-та уметност кај нас. Досегашни добитници на ова признание се: Миле Топуз-автор, Диме Иванов-Димано -автор, Александар Сотировски- автор,, Ване Трајков- промотер, поранешната групација „Тајфа Арт“-млади автори и промотери, Томислав Османли,-сценарист и хроничар, Дарко Марковиќ – автор, Киро Донев-долгогодишен уредник на списанието „НАШ СВЕТ, редакцијата „Детска радост“ за своите сегашни и поранешни стрип изданија и Оливер Ромевски –стрип сценарист и промотер .

Освен доделување на ова годишно признание „Стрип центар на Македонија“ со седиште во Велес продолжува со успешните подготовки и на другите сегменти на овогодинешниот 12-ти по ред „Стрип салон“ . Според организаторите, во моментов  се дефинира финансиската конструкција, се вршат контакти со потенцијални странски и домашни гости, а доста успешно тече мегународниот стрип конкурс (повеќе на веб страницата www.comicscenter.mk)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести