недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Про-руските сепартисти не се повлекуваат од Источна Украина

Украинскиот привремен претседател Олександер Турчинов се закани дека ќе биде преземена голема анти-терористичка операција, во која ќе биде вклучена и армијата, доколку до денеска во 8 часот не бидат исполнети барањата што ги постави владата во Киев.

rusi

Поврзани вести

Помина рокот којшто Владата на Украина им го даде на про-руските сепаратисти за нивно повлекување од истониот дел на земјата, но засега ситуацијата е статус кво.

Украинскиот привремен претседател Олександер Турчинов се закани дека ќе биде преземена голема анти-терористичка операција, во која ќе биде вклучена и армијата, доколку до денеска во 8 часот не бидат исполнети барањата што ги постави владата во Киев.

На полициската станица во Совјанск се’ уште се вее руско знаме, а во Луханск про-руските сепаратисти ја имаат контролата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести