четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

„ПРО-ЗА Балкан“: Трибина, средба со писатели, потпишување книги

bal-500

Поврзани вести

Во рамки на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ денеска ќе се одржи трибина „Европа/Балкан – литература/инклузивност“.

Модератор е Елизабета Шелева, а ќе учествуваат гостите писатели, членовите на Скопје фелоушип програмата и на Уметничкиот совет на фестивалот.

По трибината е предвидена средба на членовите на Скопје фелоушип програмата со писатели и издавачи од Македонија.

Вечер, во книжарница „Икона“ – Скопје Сити мол, гостите автори ќе потпишуваат книги. Воедно ќе се одржи средба со гостите на Скопје фелоушип програмата.

Фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“ го организира издавачката куќа „Икона“. Беше отворен синоќа во Младинскиот културен центар, а се затвора утревечер со доделување на наградата „Прозарт“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести