среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Продаден редок драгоцен камен кој е пронајден во јужно-африкански рудник

425980_dijamant_f

Последни вести

Компанијата „Петра дајмондс“ со седиште во Лондон соопшти дека продала за 27,6 милиони долари редок дијамант пронајден во нејзин рудник во Јужноафриканската Република.

Компанијата го пронашла дијамантот од 122,52 карати во јуни во својот рудник во Калинан каде што и порано биле ископувани драгоцени камења со голема вредност.

„Петра“ наведува дека дијамантот го купиле партнерски фирми кои сакале да останат анонимни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести