среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Продажните цени на индустриските производители пониски во јули

pic_1361250614

Последни вести

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0,2 отсто на месечно и за 0,7 отсто на годишно ниво, објави Државниот завод за статистика.

Во јули годинава, во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групата Интермедијарни производи, освен енергија за 0,3 отсто, во групата Капитални производи и во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0,2 отсто и во групата Енергија за 0,1 отсто, додека во групата Трајни производи за широка потрошувачка не се променети.

Во јули годинава, во споредба со јули лани, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 3,2 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести