вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Продолжен притворот на Шиповиќ

Ова е трето продолжение на притворот од 30 дена за Мирослав Шиповиќ.

miroslav sipovic

Поврзани вести

Претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ добил  решение од Кривичниот суд со кое му се продолжува притворот за нови 30 дена.

Информацијата ја потврдува адвокатот на  Шиповиќ Стерјо Зиковм кој појаснил дека очекуваат во текот на следната недела јавното обвинителство да се изјасни за гаранциите со кои се бара Шиповиќ да се брани од слобода.

Ова е трето продолжение на притворот од 30 дена за Мирослав Шиповиќ. Тој беше уапсен на аеродромот во Виена на пат за Скопје од Њујорк, а потоа  беше и екстрадиран во земјава. Шиповиќ беше уапсен како првоосомничен во случајот „Претседавач“. Се товари за финансиски криминал во фирмата „Машинопромет“ тежок милион евра додека бил на чело на Управниот одбор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести