вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Продолжува негата на вредностите на македонската кујна во општина Илинден со „Етно- вешта жена“

Манифестацијата беше поддржана од градоначалникот на Општина Илинден Жика Стојановски кој активно се вклучи во лицитацијата и од членовите на мултиетничкото и мултикултурно здружение “Вешта жена”.

IMG_3203

Поврзани вести

Во Домот на култура „Илинден“ во насeлба Илинден, по повод христијанскиот празник Свети Јован, се одржа хуманитарната манифестација „Етно – Вешта жена“. На манифестацијата која што втора година по ред се одржува во Општина Илинден, со што прераснува во традиција, учествуваа над 70-тина жени од 12 населени места од Општината кои подготвија повеќе македонски традиционални јадења.

Сите јадења презентирани на преполните трпези многубројните гости можеа да ги купат, а со оглед на тоа што манифестацијата има хуманитарен карактер собраните средства се наменети за набавка на пијано, кое што ќе биде сместено во Домот на култура „Илинден“. Минатата година од средствата собрани од првата ваква манифестација беше набавен разбој кој денес е сместен, исто така во Домот на култура „Илинден“.

Вештите жени од Општина Илинден со своите јадења покажаа дека навистина се умешни во кујната, а со оглед на тоа што настанот имаше и натпреварувачки карактер, на оние што ги подготвија најдобрите јадења им беа доделени и пригодни награди. На манифестацијата, покрај вештите жени од Општината, со свои традиционални јадења се претставија и вештите жени од градот Скопје.

Во музичкиот дел од оваа манифестација која што ги негува и пренесува етно вредностите на македонската кујна, со сплет од македонски ора настапи ансамблот за народни песни и ора „Илинден 72“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести