вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Продолжиле регистрација без задолжителен технички преглед

C36EC06BE8E4C647AAA83EB7A4AD2010

Последни вести

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Ч.С.(54) и Г.М.(46), двајцата од Куманово, контролори во Станица за технички преглед АМД „Киро Бурназ“ од Куманово, за сторено кривично дело „фалсификување службена исправа“ и против А.М.(42) од с.Никуштак-општина Липково, за „употреба на исправа со невистинита содржина“.

Прво и второ пријавениот по претходен договор со третопријавениот, без да извршат задолжителен технички преглед на товарно возило „мерцедес“ истите во барањето за продолжување на важноста на регистрација внеле невистинити податоци дека возилото е технички исправно и со свој потпис и печат од станицата го завериле. По ова,  третопријавениот иако знаел дека барањето е со невистинита содржина истото го доставил кај референтот за регистрација на возила, врз основа на кое му е продолжена важноста на регистрацијата на товарното возило.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести