понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Продолжува истрагата за падот на малезинскиот авион во Украина

malezija-avion-1

Поврзани вести

Меѓународните експерти со полициски кучиња открија уште човечки отстатоци и лични работи на местото на падот на малезискиот авион во регионот контролиран од сепаратистите во источна Украина.

Седумдесет холандски и австралиски експерти беа на местото на несреќата втор ден и покрај судирите меѓу проруските сепаратисти и украинските сили кои се одвиваат во близина. Сите 298 луѓе кои беа во авионот загинаа при падот на 17 јули, а повеќе од 220 ковчези беа испратени во Холандија.

Во меѓувреме, Киев тврди дека провладините сили заземале два клучни града на границата со регионите Луганск и Донецк со што всушност го пресекле врските меѓу проруските сепаратиси во двата региона.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести