вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Продолжува истрагата за случувањата во Диво Насеље

Истрагата околу нападот во Диво насеље продолжува, прибрани дел од доказите

Продолжува истрагата за случувањата во Диво Насеље

Продолжува истрагата за случувањата во Диво Насеље

Поврзани вести

Надлежниот обвинител од обвинителството за гонење организиран криминал и корупција прибрал дел од доказите во рамки на истрагата за расветлување на случувањата во кумановско Диво насеље на 9. мај годинава.

Идентификувани сите осомничени од Диво насеље

Обвинителството ја заврши и постапката за идентификација на осомничените која ја спроведуваше преку меѓународна правна помош. Преку меѓународна правна помош е започната и процедурата за екстрадиција на едно од осомничените лица, како и постапка за собирање докази во предметот. Прибавено е криминалистичко – техничко вештачење на предметите и трагите прибрани од лице место по извршениот увид, се појаснува во соопштението.

Од обвинителството додаваат дека продолжуваат континуирано со преземање дејствија и мерки со цел утврдување на факти во предметот и на кривичната одговорност на сторителите. Воедно во тек е сослушување на сведоци и осомничени во случајот со Диво насеље.

 

Терористички напад беше извршен на 9.мај во кумановската населба Диво насеље.

Најчитани вести