петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Продолжува мировната конференција за Сирија

Продолжува мировната конференција за Сирија во Женева

sirija 1

Поврзани вести

Мировната конференција за Сирија денеска продолжува во Женева, а како што најавува агенцијата „АФП“, ќе бидат интензивирани разговорите и барањата на опозицијата сирискиот претседател Башар ал Асад да поднесе оставка и да сев отворат прашањата за пренос на власта во земјата.

Исто така, ќе стане збор за хуманитарните конвои и нивните проблеми да дојдат до опколениот град Хомс.

Претставниците на режимот на почетокот на конферецијата ја исклучиле можноста да се водат разговори за заминувањето на Асад од власта и првите два дена од мировните преговори биле фокусирани на хуманитарни теми.

Но, портпаролот на опозицијата, Луај Сафи изјавил дека дошло времето „да се започнат разговори за премин од диктатура во демократија“.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести