недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Продолжува обновата на автентичните стари градби во Крушево

Niko Doaga Krusevo Foto

Поврзани вести

Со финансиска поддршка на Министерството за култура во Крушево во тек е конзервацијата на куќата на ул.„ Нико Доага“ број  65, која е дел од проектот на  Владата на Република Македонија и на Министерството за култура за реконструкција на фасади на значајни објекти од старата градска архитектура.

Конзервацијата на објектот се одвива во неколку фази, а  стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Прилеп во моментов интензивно работат на зајакнување на темелите  и на замена на покривот на куќата. Инаку овој објект, со конструктивна и естетска концепција типична за крушевските куќи, во изминатиот период беше со особено нарушен изглед на надворешноста. Со реализацијата на проектот, целосно ќе се зачува автентичниот изглед на фасадата на објектот кој се наоѓа во непосредна близина на галеријата „Мартиновски“ со што ќе се придонесе за оформување на една комплетна слика за градителското наследство на Крушево.

Инаку по обновените фасади на куќите на семејството Важарови и на семејството Бинка,  куќата на ул. „Нико Доага“ број 65, е трет објект на староградска архитектура со впечатлива надворешност во Крушево, на кој се обновува  фасадата. Враќањето на сјајот на овие објекти претставува поттик за идните градители во Крушево да ги следат традиционалните вредности при градењето со што ќе се овозможи странските и домашни посетители да и се восхитуваат на старата македонска архитектура.

Во рамките на проектот за реконструкција на фасади на значајни објекти од старата градска архитектура освен во Крушево обновени се фасадите на објекти во  Скопје, Кичево, Битола, Охрид, Гевгелија, Гостивар и Кратово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести