сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Продолжува полицискиот час во Фергусон

Локалните власти од ден до ден ќе носат одлука за полициски час, откако гувернерот на Мисури Џеј Никсон првпат прогласи во саботата вечер со цел да се смират протестите, грабежите и судирите на улиците во градот.

ferguson-police-8

Поврзани вести

Властите во Сент Луис во недела на полноќ, втор ден по ред, воведоа полициски час во предградието Фергусон, каде што траат немири откако минатата недела бел полицаец уби невооружен црнец тинејџер.

Локалните власти од ден до ден ќе носат одлука за полициски час, откако гувернерот на Мисури Џеј Никсон првпат прогласи во саботата вечер со цел да се смират протестите, грабежите и судирите на улиците во градот.

Според гувернерот Никсон, Mинистерството за правда на САД и десетина агенти од ФБИ го истражуваат убиството на 18-годишниот Мајкл Браун.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести