понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Продолжува потрагата по исчезнатиот малезиски авион

Се’ уште нема траги од мистериозно исчезнатиот малезиски авион.

avion_malezija-potraga

Поврзани вести

Продолжува потргата по исчезнатиот малезиски авино. Со десет бродови и десет авиони се пребарува Индискиот Океан западно од австралискиот град Перт.

Во текот на денот во потрагата ќе се вклучи и австралискиот воен брод „Оушн шијлд“, кој има американски локатор за црни кутии и подводен робот за пребарување.

„Потрагата по исчезнатиот авион може да трае со години. Во моментот се прабарува целиот Индиски Океан, поради што потрагата бавно се одвива“, изјави американскиот капетан Марк Матјус од воената база „Старлинг“, која е одговорна за функционирање на американската техника на бродот  „Оушн шијлд“.

Малезискиот авион со 239 патници и членови на екипажот исчезна од цивилниот радар на 8. март набрзо по полетувањето од Куала Лумпур за Пекинг.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести