четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Продолжува проектот „Празна продавница полно срце”

spasov

Поврзани вести

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов и претставници на Црвениот Крст Битола денес на Широк Сокак во Битола го отворија штандот за облека наменет за социјално ранливи категории од заедничкиот проект “Празна продавница полно срце”.

„Оваа активност ќе продолжи и во наредниот период. Следната продавница ќе ја отвориме во Охрид и понатаму ќе продолжиме со отворање на вакви продавници низ целата Република, со цел да го реализираме овој проект и дополнително да ја подигнеме свеста кај граѓаните во однос на хуманоста,“ изјави Спасов.

Тој ги повика граѓаните од општина Битола да бидат хумани и својата носена но употреблива облека и да им помогнат на оние на кои им е најпотребно.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести