понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Продолжува расправата за предлог буџетот за 2015 година

Според предложеното, приходите се проектирани на 2,65 милијарди евра, а расходите на 2,95 милијарди евра, односно се предвидува буџетски дефицит од 300 милиони евра или 3,5 отсто од БДП.

sobranie

Последни вести

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ја продолжува расправата за предлог-буџетот за 2015 година што ја почна вчера.

Според предложеното, приходите се проектирани на 2,65 милијарди евра, а расходите на 2,95 милијарди евра, односно се предвидува буџетски дефицит од 300 милиони евра или 3,5 отсто од БДП. Проекциите се направени на основа на раст на економијата од четири отсто и инфлација од два отсто. За капитални инвестиции се планирани 345 милиони евра.

Расправата се води без опозицијата. Пратениците вчера ги фалеа политиките на владата. На предложениот Буџет има поднесено 9 амандмани од кои осиум се на пратеничката Роза Топузовска Каревска, а еден на група пратеници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести