Свет

Продолжуваат немирите во Украина

Продолжуваат немирите во Украина

Немирите на истокот на Украина повторно се рагоруваат. Во главното седиште на проруските бунтовници Доњецк продолжуваат немирите со владините сили.

Засега погинало едно лице, а додека пак во Горловк настрадале пет. Во ова подрачје е и соборен еден авион на украинските сили.

Претходно украинската влада соопшти дека е укинат прекинот на огнот на подрачјето каде падна малезискиот авион, поради истрагата на меѓународните истражители.