Спорт

Продолжуваат осминафиналните натпревари на СП во Катар

Продолжуваат осминафиналните натпревари на СП во Катар

Денеска во Катар на Светското ракометно првенство се играат последните четири осминафинални натпревари по што ќе се знаат сите четвртфинални двојки.

Се чини дека најнеизвесно ќе биде на средбата помеѓу Полска и Шведска, додека најлесна задача се очекува да има репрезентацијата на Франција, која во осминафиналето ќе игра против најпријатното изненадување на овој турнир – селекцијата на Аргентина.

На останатите два натпревари ќе се сретнат Исланд и Данска, односно Германија и Египет.

Натпреварите се играат во стандардните термини од 16:30 и 19:00 часот.

АЛ САД АРЕНА

16.30 часот Полска – Шведска
19:00 часот Франција – Аргентина

ЛУСАИЛ АРЕНА

16:30 часот Германија – Египет
19:00 часот Исланд – Данска