среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 31

Продолжуваат протестите во Киев

Околу 800 приврзаници на европските интеграции денеска ги продолжуваат протестите на плоштадот на Независноста во центарот на Киев, кои што ќе траат до крајот на самитот „Источно партнерство“ во Вилнус, рекол еден од организаторите на тие собири, Јегор Собољев.

ukraina

Поврзани вести

Тој рекол дека понатамошните активности ќе зависат од резултатите на самитот.

Од друга страна, противниците на евроинтеграциите, исто така го изразиле своето незадоволство преку симболично „погребување“ на Киев и ЕУ.

Пред самитот во Вилнус, на кој, додека украинскиот парламент не одлучи поинаку, се очекуваше да биде потпишан договор за приклучување на Украина кон ЕУ, комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, изјавил дека тука не се работи за избор меѓу Русија и Европската унија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести