четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Продолжуваат протестите во Сараево

Протестите продолжуваат 13-ти ден по ред

saraevo demonstracii

Поврзани вести

Протестите на граѓаните на Босна и Херцеговина продолжуваат и денеска, 13-ти ден по ред и во Сараево демонстрантите се пред зградата на Претседателството на Босна и Херцеговина кои ја блокирала главната градска улица.

На демонстрантите им се приклучиле и работници од голем број фирми во стечај, а преку транспаренти порачале дека им е доста од се’ и дека актуелната власт треба да отстапи од својата функција.

Претставниците на „Пленумот на граѓани на Сараево“ ги предале четирите бањаа до Собранието на Кантоната Сараево, а бидејќи Владата на Кантоната Сараево поднела оставка главното барање кое е предадено во име на демонстрантите е итно формирање на непартиска експертска Влада.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести