вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Продолжуваат судирите на протестите во Киев

Се чини дека долготрајните преговори меѓу опозицијата и власта како и прелиминарните договори за премирје, не вродуваат со плод.

kiev nova

Поврзани вести

И покрај примирјето и отстапките кои ги понуди престедателот Виктор Јанукович, денеска во Киев е повторно напнато, а по полноќ имаше изолирани судири.

Киев е епицентар на најголемата политичка криза во Украина од 1991 година која трае веќе два месеци. Утринава е релативно мирно, но стотина демонстранти и понатаму се на една страна на барикадите, а силите на безбедноста на другите.

Украинското министерство за внатрешни работи во специјално соопштение порача дека некои радикални сили над кои водачите на протестите немаат контрола, продолжиле да ја провоцираат полицијата и да употребуваат сили. Се чини дека долготрајните преговори меѓу опозицијата и власта како и прелиминарните договори за премирје, не вродуваат со плод.

Демонстрантите ноќеска ја гаѓаа полицијата со Молотови коктели. Густ чад од запалени гуми се креваше над градот , а се слушаа и поединлчени експлозии, гранати и петарди.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести