вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Продолжува бомбардирањето на Славјанск

slavjansk

Поврзани вести

Украинската војска продолжува со гранатирање на Славјнаск.

Неколку гранати експлодирале во центарот на градот, а бомбардирањето било „помалку интензивно“ отколку претходните ден и ноќ.

– Градот најмногу е бомбардиран во периодот од девет до 13 часот, кога луѓето или се обидувале да заминат со автобуси или биле евакуирани со помош на волонтери, изјави портпаролката на прорускиот градоначалник, Стела Хорошева, нагласувајќи дека украинската војска им овозможила на жените и децата да ја напуштат зоната на воени дејствија.

Таа во врска со медиумските тврдења дека украински војници донеле контејнери со хемиско оружје на аеродромот во градот Краматорск, на 10 километри од Славјанск, кој е под контрола на украинската Национална гарда, истакна дека „одамна знаат за тоа хемиско оружје“.

– Одамна имаме слушнато за хемиското оружје. Нас не не изненадуваат какви било акции од Киев, потенцира Хорошева.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести