вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 53

Продолжува судењето за „Диво насеље“ – сослушување на заштитени сведоци

Продолжението на судскиот процес за случајот „Дива насеље“ денеска ќе се одвива зад затворени врати. Медиумите овој пат ќе бидат исклучени од судењето бидејќи треба да бидат сослушани заштитени сведоци предложени од Обвинителството.

диво

Поврзани вести

Судскиот процес за „Диво насеље“ продолжува денеска со сослушување на заштитени сведоци. Ова ќе биде осмо рочиште за случувањата на 9 и 10 мај минатата година во кумановската Дива населба.

Од Кривичниот суд велат дека не можат да дадат процена за темпото со кое ќе се одвива сослушувањето на заштитените сведоци ниту колку вкупно заштитени сведоци се предложени од страна на Обвинителството. Од Судот потенцираат дека навремено ќе информираат кога повторно ќе биде отворено за јавноста судењето.

Обвинетите се товарат за „терористичко организирање“ и „тероризам“.

Во дводневната престрелка во кумановскиот инцидент загинаа осум припадници на македонската полиција и десет припадници на вооружената група.

Најчитани вести