понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Проектилите во Влада биле испукани од скопското Кале

vlada-na-rm-

Последни вести

Се уште нема никакви официјални информации за тоа кој и зошто синоќа околу 22 часот пукал со куршуми со поголем калибар во зградата на Владата. Вообичаено во вторник навечер Владата ја одржува редовната седница, но овојпат, поради службениот пат на премиерот Никола Груевски во Белгија, седницата е одложена за денеска.

Од владината служба за информирање велат дека во времето на пукањето во зградата не бил присутен ниту еден минситер.

Кој и зошто пукал во седиштето на Владата, засега е нејасно. Се уште трае вештачењето, а засега само се претпоставува дека проектилите би можело да бидат испукани од рачен фрлач „зоља“. Најверојатно било пукано од другата страна на реката Вардар, под Калето.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести