среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Проектот „Ало докторе“ и повеќе од успешен

alo-doktoreeee

Последни вести

„Ало докторе“ телефонската линија за медицински совети во изминативе два дена (07.09-08.09) со пресек до 22 часот имаше вкупно 236 повици.

Граѓани од цела Македонија се јавуваат на оваа линија.

Вкупно 17 доктори специјалисти се достапни за медицински совет 24 часа во кол-центарот на „Ало докторе“.

Повиците за кои ја повикале линијата 15123 се најчесто за медицински совет во врска со крвниот притисок, покачена температура и респираторни симптоми предизвикани од променливите временски услови.

На сите оние на кои поради здравствена состојба за која се јавиле на линијата, а им е потребна итна медицинска помош, укажано им е да се јават на 194.

Денес од 18 до 22 часот на оваа линија ќе биде дежурен директорот на клиниката за Урологија проф. Д-р Михаил Пенев, а утре директорот на Радиотерапија и Онкологија, Милан Ристевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести