петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Професори на штипскиот универзитет ќе штрајкуваат со глад

Професорите посочија дека наместо да напредуваат во кариерата, тие се избркани од работа. Според професорот Крсте Шајноски, наставно-научниот совет се произнел негативно за нивниот избор во повисоко звање и покрај тоа што рецензентската комисија дала позитивно мислење.

[tioski univerzitet

Последни вести

Тројца професори од Економскиот факултет на штипскиот универзитет „Гоце Делчев“, ќе почнат  штрајк со глад, зашто сметаат дека незаконски се избркани од работа. На денешната прес конференција, најавија дека штрајкот ќе го почнат од утре. Професорите Крсте Шајноски, Ристо Фотов и Маргарита Матлиеска бараат да се постапи согласно предлозите дадени од рефератите на рецензентските извештаи, како и да се разреши деканот на факултетот.

Професорите посочија дека наместо да напредуваат во кариерата, тие се избркани од работа. Според професорот Крсте Шајноски, наставно-научниот совет се произнел негативно за нивниот избор во повисоко звање и покрај тоа што рецензентската комисија дала позитивно мислење.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести