петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Прогласена катастрофа во Вуковарско-сремската жупанија

hr

Поврзани вести

На предлог на директорот на Државната управа за заштита и спасување, Владата на Хрватска прогласи катастрофа на подрачјето на Вуковарско-сремската жупанија која е погодена со поплава.

Државната управа за заштита и спасување раководи со оперативните сили и координирање на дејствувањето на другите учесници во активностите за заштита и спасување и спроведува нивно навремено информирање.

Контролира исто така и спроведување на прописани мерки и активности во заштита и спасување и спроведува мобилизација за потреба од систем на заштита и спасување, пренесува агенцијата ХИНА.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести