среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Прогласена мобилизација во Добој

Обрен Петровиќ, граоначалникот на Добој, денеска прогласи општа мобилизација на целото работоспособно население, поточно мажи од 18 до 60 години и жени од 18 до 55 години за чистење на градот кој е оштетен од поплавата.

reg-doboj

Поврзани вести

Обрен Петровиќ, граоначалникот на Добој, денеска прогласи општа мобилизација на целото работоспособно население, поточно мажи од 18 до 60 години и жени од 18 до 55 години за чистење на градот кој е оштетен од поплавата.

Петровиќ истакна дека голем број од жителите своето прибежиште го нашле во приградските населби што било лоша порака за волонтерите кои од други делови на Република Српска и Босна и Херцеговина дошле да помогнат при чистењето.

Во Добој со работа започна и јавната кујна која подготвува по 1.500 оброци дневнно, а намирници се обезбедени за три месеци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести