среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Прогласена тридневна жалост во Турција

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса.

turcija

Поврзани вести

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса.

Во рудникот во кој имаше експлозија сеуште беснее пожар.  Според најновите податоци бројот на загинати рудари во експлозијата во рудникот во Сома изнесува 205 лица.

Во следните два дена се откажани сите манифестации во државата.

Знамињата во целата држава и во дипломатските претставништва на Турција во странство денеска ќе бидат поставени на половина копје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести