понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Прогласена воена состојба во Доњецк

d

Поврзани вести

Воена состојба е прогласена во Доњецк, изјави Денис Пушилин, шеф на Врховниот совет на републиката.

– Во Доњецка народна република се воведува воена состојба. Главна цел е да се исчисти територијата на републиката од украински воени единици, изјавил Пушилин.

Тој додал дека посетата на лидерот на претседателските избори во Украина, Порошенко на регионо Донбас не не е соодветна и нагласил дека дијалогот меѓу Доњецката народна република и властите во Киев е можен само со посредници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести