среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 49

Прогласена вонредна состојба бо државата Јужна Каролина

Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори, давајќи им со тоа овластување на Министерството за национална безбедност и Федералната агенција за управување со вонредни состојби да ги координираат напорите за ублажување и отстранување на последниците од катастрофата.

133376785

Поврзани вести

Американскиот претседател претходно во четвртокот прогласи вонредна состојба на Флорида поради приближување на „Метју“.

Властите на американските држави Флорида и Џорџија наредија евакуација на најмалку два милиона луѓе поради опасноста од „Метју“, кој претходно ги погоди Карибите.

Властите на Хаити во меѓувреме соопштија дека билансот жртвите на ураганот, кој претходно оваа недела мина преку Хаити, достигнал 339 лица.

„Метју“ е на четвртиот степен на петстепената Сафир Симпсонова скала за моќноста на ураганите. Ветровите се со брзина од 215 километри на час. Тоа е првиот моќен ураган, кој се очекува да ги погоди САД директно во период од повеќе од една деценија.

Според американскиот Центар за урагани ова може да биде најмоќната природна непогода, која ќе го погоди североисточниот дел на Флорида во изминатите 118 години.

Најчитани вести