понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Прогласена вонредна состојба во Либија

Прогласена вонредна состојба поради избивањето на новите судири во земјата

Mideast Libya

Поврзани вести

Либискиот Генерален национален конгрес на посебна седница прогласил вонредна состојба во земјата.

Оваа одлука следи по најновите судири во јужниот дел на земјата во кои што вооружени групи зазеле една воена база.

Станува збор за базата Таменхант, во близина на градот Себха, каде веќе неколку дена беснеат племенски судири, во кои што загинаа 30-тина луѓе.

Портпаролот на либиското министерство за одбрана Абдеразак ал Шебахи објавил дека војската повторно ја освоила базата и дека ги гони напаѓачите кои побегнале во пустината. Во таа потера се вклучени и либиски воени авиони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести