среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Програмата за реструктуирање на кипарската економија е на добар пат

kiparzname

Поврзани вести

Програмата за реструктуирање на кипарската економија е на добар пат, а буџетските резултати се подобри од очекуваното. Сепак ситуацијата во земјата остануваат тешка, истакнаа вчера меѓународните кредитори, цитирани од „АФП“.

„Програмата за Кипар е на добар пат, а макроекономските резултати се подобри од очекуваното“, изјави во соопштението Тројката кредитори, по крајот на третата ревизија на програмата, што беше составена за земјата во замена за доделување на финансиска помош од 10 милијарди евра во март 2013 година.

Во 2013 година БДП на земјата се намали за шест отсто, односно за околу два отсто помалку од предвидувањата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести