сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Производи од Македонија на Форум во Албанија

Целта на овој настан е продлабочување на соработката на компаниите - производители на прехранбени производи од Македонија и компаниите од Косово и Албанија кои се заинтересирани за откуп на производи од земјава.

Macedonia - Albania Business and Investment Forum 2nd Edition - Tirana A...

Поврзани вести

Второ продолжение од „Форум за Бизнис и Инвестиции Македонија-Албанија” се одржува во Тирана каде што ќе биде организиран и Мини саем на производи од Македонија – пијалоци, вино и храна, како и networking настан каде производителите од Македонија кои ќе се пријават како учесници ќе имаат можност на сопствени штандови да ги презентираат своите производи пред потенцијалните купувачи од Република Косово и Република Албанија со цел да остварат директни средби со истите.

Целта на овој настан е продлабочување на соработката на компаниите – производители на прехранбени производи од Македонија и компаниите од Косово и Албанија кои се заинтересирани за откуп на производи од земјава. На настанот ќе бидат присутни компании кои работат со увоз и дистрибуција на прехрамбени производи за поголемите ланци на супермаркети и кои имаат интерес за соработка со компании од Македонија производители на свежо овошје и зеленчук, вино, млеко, месо, кондиторски производи и тестенини.

Форумот е во организација на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Македонија (АСИПИРМ), преку економскиот промотер за Албанија и Косово, Фатос Мустафа со поддршка на Амбасадорот на Република Македонија во Албанија Стојан Карајанов, а во соработка со Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија, вклучувајќи го и Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести