недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Производствените цени во еврозоната и ЕУ се зголемија за 0,2 отсто

evropa-se-davi

Поврзани вести

Производствените цени во еврозоната се зголемија за 0,2 отсто во декември 2013 година, по 0,1 отсто пад во ноември, покажуваат податоците на Евростат.

На годишна основа индустриските цени се намалени за 0,8 отсто. Во повеќето сектори тие останале стабилни, со исклучок на градежништвото и енергетскиот индустрија.

Во целата Европска Унија производствените цени исто така се зголемија за 0,2 отсто во последниот месец од годината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести